08:22 am - Friday 28 January 2022
-3°C
Tiranë

Sot 37 vjet nga demonstrata studentore e 1981

Paradoks | 12:38 - 11.03.2018

Prishtinë – Sot shënohet 37 vjetori i demonstratës studentore, protestë kjo e para që ishte shtypur me dhunë nga policia dhe ushtria jugosllave.

Më 4 mars të vitit 1981 studentët e Kosovës organizuan një protestë në Prishtinë për kushte më të mira në mensën e tyre dhe kjo protestë ishte shkëndija e demonstratës së organizuar nga studentët më datën 11 mars 1981, transmeton Klan Kosova.

Si pasojë e demonstratave të studentëve erdhën tubimet e njohura si “Demonstratat e punëtorëve”, në të cilat kërkohej lirimi i studentëve të burgosur.


Etiketa: