03:27 am - Sunday 23 January 2022
-5°C
Tiranë

Fitër Bajrami në Shqipëri falet në sheshin e ri

Paradoks | 10:41 - 25.06.2017

Tiranë – Me përfundimin e muajit të Shenjtë të Ramazanit, pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurim, besimtarët myslimanë shqiptarë, dhe ata në mbarë botën, po festojnë ditën e Fitër Bajramit.

Ashtu si në të kaluarën edhe këtë vit besimtarët janë mbledhur për të falur namazin duke iu lutur Zotit tu pastrojë shpirtin nga e keqja.

Këtë vit ceremonia zhvillohet në sheshin e ri Skënderbej, ndërsa falja ka nisur që në oren 6:00 të mëngjesit. Kreu i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Muçaj, një ditë më parë nuk harroi të bënte një apel për të githë besimitarët në ditën e votimit.

Pas faljes së Namazit, besimtarët pershendetën njëri-tjetrin duke uruar paqe dhe mirësi për familjet e tyre, ndërkohë festa vijon në shtëpitë e gjithësecilit ku shërbehet dreka familjare me të afërmit dhe miqtë, për të ndarë bashkë gatime të shumëllojshme sipas zakonit. Fiter Bajrami është festa më e madhe e vitit për të gjithë besimitarët mysliman në mbarë botën.


Etiketa: