10:57 am - Wednesday 19 January 2022
-1°C
Tiranë
Arka e Noes dëshmohet të jetë e vërtetë

Prodhuesi i filmit dokumentar Cem Sertesen argumentoi se rrënojat e arkës së Noes ishin në rrethin Doğubayazıt të Ağri dhe tha “Në fund të studimit, i cili zgjati disa javë, u provua se kuverta e arkës u pa në imazhet nëntokësore të radarit.”. Sertesen dhe Zëvendës Drej...

Rezultati i ri kërkimor: Mjekët nxirrnin demonë-xhinë në Mesopotaminë e lashtë

Një analizë e kohëve të fundit e pllakave argjile tregoi se një mjek Mesopotamian bëri më shumë se sa të merrej me sëmundjet fizike. Mjekët e asaj kohe; nxirrnin djallin dhe përpiqeshin t...

PDK, VV dhe LS në garë për zgjedhjet në veri

PRISHTINË – Partia Demokratike e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lista Serbe janë tri subjektet që kanë aplikuar për pjesëmarrje në zgjedhjet e 19 majit në katër komunat veriore. K...

A do të bëhet ashtu siç kërkon Amerika?

PRISHTINË – Nesër me ftesë të kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli pritet të takohen kryeministri Ramush Haradinaj dhe ambasadori amerikan në Prishtinë Philip Kosnett për të diskutuar rr...

+ Më shumë Lajme
Si ndikon kur i bërtisni fëmijës suaj?!

  Ngritja e zërit dhe e bërtitura nuk kanë efekt pozitiv tek fëmijët. Përkundrazi, në momentin kur i flisni me zë të lartë fëmijës apo i bërtisni fëmijës suaj, ai do të filloj të...

6 muajt e parë vetëm me qumësht gjiri duhet ti ushqeni fëmijët

Qumështi i nënës padyshim që është ushqimi ideal për të gjitha foshnjat deri në muajin e gjashtë. Ai përmban shumë veti ushqyese, vitamina dhe antikore që i ndihmojnë fëmijës kundër i...

Si të silleni me fëmijën nëse ju godet?!

Ndonjëherë ndodh që fëmija hidhërimin e tij ta shpreh edhe me anë të dhunës ndaj prindërve të tyre. Këtë veprim të tij për ta menaxhuar shpesh është e vështirë dhe sfidë për prind...

+ Më shumë Shëndetësi
Lajme
Vizita e Vuçiqit në Kosovë ishte menduar të jetë “Gazimestani 2”

Mitrovicë – Në veri të Kosovës janë kryer të gjitha përgatitjet për pritjen e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, i cili vjen sot në një vizitë dyditore në Kosovë. Ka përfunduar asfaltimi i rrugëve, nëpër të cilat do ta kaloj...
Qeveria hyn në borxh edhe për 71 milionë euro

Prishtinë – Ministrinë e Financave do të nënshkruhet të hënën marrëveshja për hua për ndërtimin e autostradës Kijevë – Zahaq ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe B...

Njerëzit i lënë hipotekë shtëpitë e tyre për të investuar në Bitcoin

Deri sa Bitcoin po behët një lojtar i rëndësishëm, me tituj tërheqës lidhur me rritjen e saj nga 1,000 dollarë në mbi 19 mijë dollarë në një vit të vetëm, në këtë rast investitorët ...

+ Më shumë Ekonomi
Elon Musk planifikon internet falas për tërë botën

Video:Elon Musk, vizionari i cili krijoi PayPal, automobilat Tesla, SpaceX, dhe synon t’i ndërtojë “Qytetet Solare” (Solar Cities), tashmë e ka edhe një ide brilante, njofton Klan Kosova. Ai plani...

Nga viti i ardhshëm, iPhone vetëm me ekrane OLED

Ne mund të presim iPhone 8, por raportet rreth iPhone 9 tashmë kanë nisur të shfaqen. Sipas burimeve, Apple kishte arritur një marrëveshje me LG Chem për baterinë e iPhone 2018. Qeliza e fuqis...

+ Më shumë Schi-Tech
Hercai- Ja çfarë profesioni ka i dashuri i “Reyyan”

Aktorja e njohur e serialit Hercai, Ebru Şahin e cila në serial njihet me emrin ” Reyyan” është në lidhje me Cedi Osman i cili është një basketbollist mjaft i njohur në Turqi. Çi...

Ndahet nga jeta aktori i njohur

Aktori i njohur shqiptar, i dashur për të gjithë ne, Adem Mikullovci ka ndërruar jetë mbrëmë në orët e vona. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëshortja e tij e cila në rrjetet sociale ka sh...

Ja sa vjeçare janë tani aktoret e “Lule të vetmuara”

Më poshtë do të mësoni sa vjeçare janë tani aktoret e ” Lule të vetmuara” : Biran Damla Yılmaz e njohur si ” Ejlul” në serial, ajo tani është një 23 vjeçare e buku...

Aktoret e “Lule të vetmuara” bëhen bashkë përsëri

Aktoret shumë të dashura për të gjithë ne të serialit “Lule të vetmuara” ndonëse ka përfunduar seriali ato prapë janë takuar së bashku, ku shihet se po kalojnë momente të buk...

+ Më shumë Kulturë